ZIEMASSVĒTKU KRŪZĪTES STĀSTS

 

Es dzirdu, ka mājā sākas rosība. Laiku pa laikam dzirdu izskanam vārdus: „Vēl trīs mēneši līdz Ziemassvētkiem.”, „Vēl tikai divi mēneši un svētki būs klāt.”

Un tad kādā rītā dzirdu balsi, kura saka : „Vēl tikai mēnesis līdz svētkiem, jāsāk radīt īstā noskaņa un jāsameklē visi Ziemassvētku nieciņi.”

Atveras skapja durvis un tur stāvu es – vidēja izmēra stikla krūze. Man uz sāniem iegravēta Ziemassvētku eglīte, dāvanas un bērni, kas steidzas tās atvērt. Nu jau četrus gadus es dzīvoju šai skapī, un kādu mēnesi pirms Ziemassvētkiem, mani izņem ārā, lai arī es palīdzētu radīt svētku noskaņu. Mani un vēl visādas lietiņas, visādus nieciņus – sniega bumbu, kuru pakratot krīt sniegs baltām pārsliņām, cepumu kārbu ar salaveci sarkanā cepurē, Ziemassvētku rotājumus – rūķus, eglīšu mantiņas un svecītes, piparkūku formiņas un citus svētku atribūtus.

Es dzīvoju šajā mājā, jo pirms četriem gadiem mājas saimnieki mani nopirka svētku tirdziņā, atrada mani starp simtiem citu lietu un atveda mājās.

Tagad jau es zinu viņu Ziemassvētku tradīcijas.Es zinu, ka jau mēnesi iepriekš tiek cepti cepumi, katru gadu pēc citām receptēm. Es zinu, ka viesistabā tiek izliktas iepriekšējo gadu svētku apsveikumu kartiņas. Es redzu, ka katru gadu receptes svētku galdam tiek pārdomātas īpaši rūpīgi un dāvanu saraksti top ļoti laicīgi. Zinu, ka mājās parādās smaržīgas Ziemassvētku tējas un parastās ziepes ziepju trauciņā nomaina tādas, kas smaržo pēc kanēļa un krustnagliņām. Redzu arī to, ka uz mājas ārdurvīm tiek uzkārts pašu taisīts, skaists Ziemassvētku vainags un to, ka pat putnu barotava uz svētkiem tiek pie rotājumiem.

Šogad nav izņēmums- mani izņem no skapja un tūlīt tieku piepildīta ar siltu tēju, tā smaržo pēc svētkiem, pēc kanēļa un piparkūkām un pēc siltuma. Kamēr tēja tiek tukšota, es dzirdu, ka tiek pārbaudīts dāvanu saraksts un pēc pāris dienām ģimene vakarā pārrodas mājās ar lieliem maisiem, pilniem ar dāvanām un citām svētku lietām. Es atkal pilna smaržīgas tējas, redzu pat to kāda dāvana kuram šogad tiks dāvināta.

Decembris rit uz priekšu mājā visu laiku valda rosība un patīkamas gaidas. Smaržo šokolāde – kāds no ģimenes saviem draugiem svētkos dāvinās paštaisītas saldas konfektes. Tiek ceptas piparkūkas un uz plaukta stāv savietotas iepriekš izcepto cepumu kārbas. Es kopā ar dažādiem garšīgiem šķidrumiem kakao, karsto šokolādi vai piparmētru tēju un cilvēkiem, kas to dzer, ceļoju no istabas un istabu un redzu visu, kas notiek.

Tiek rakstīti Ziemassvētku apsveikumi. Katru dienu parādās visādas svētkiem nepieciešamas ēdamas un neēdamas lietas. Kad Ziemassvētki vēl vairāk pietauvojušies sākas cepšana, marinēšana un vārīšana.

Dažas dienas pirms svētkiem tiek saiņotas dāvanas, dekorēta istaba un pagādāta eglīte.

Un nu beidzot ilgi gaidītie svētki klāt! Dāvanas sasaiņotas stāv zem izpušķotās egles, virtuvē kūp pīrāgi, katlos un pannās cepās, vārās un burbuļo garšīgi ēdieni. Svētku galds apklāts ar baltu galdautu, zelta lentēm, svecēm un salvetēm gaida vakaru, televizorā skan svētku koncerti un katlā uz plīts burbuļo Ziemassvētku zupa.

Daži no ģimenes vēl ies uz baznīcu, bet citi rūpēsies, lai galds laicīgi piepildītos garšīgajiem ēdieniem.

Ir deviņi vakarā, visi sanākuši un tūlīt sāksies svētku vakariņas. Mani nesot no vienas telpas uz otru aizmirsa blakus istabā uz plaukta, un tagad es pa durvju šķirbu redzu, kas notiek. Visur deg sveces, uz galda kūp īpaši izvēlētie un ar lielu mīlestību gatavotie ēdieni. Katram uz šķīvja pārsteigums – dzērvenes šokolādē.

Zupa, otrais ēdiens, piedevas un saldais, dažs pie galda sēdošais jau atlaidis vaļīgāk bikšu siksnu. Bet namamāte uz galda liek salātus, marinētas, vārītas un šmorētas uzkodas.

 Tad sākas dāvanu dalīšana.

Viņi jau nedzird, bet es ieklausos šajā brīdī čaukst dāvanu papīri, un kad šī skaņa pieklususi istabā dzirdama mīlestība.

Ziemassvētku nakts ir burvību un brīnumu pilna. Arī mana ģimene dodas ārā baltajā naktī un brauc uz mežu dedzināt brīnumsvecītes. Katram savs brīnumiņš sirdī. Es gan tur neesmu klāt, bet dzirdu un redzu prieku un brīnumu viņu acīs, kad ģimene pārbraukusi.

Ziemassvētki paiet, es atkal ieņemu savu vietu viesistabas skapī, kur pacietīgi gaidīšu nākamo gadu, kad jau decembrī sāksies gatavošanās gada brīnumainākajiem svētkiem– Ziemassvētkiem.


 

 

 

Veidots ar Mozello - labo mājas lapu ģeneratoru.

 .